Galanteria dyniowa

PESTKI BEZŁUSKOWE DYNI OLEISTEJ

PESTKI DYNI MELONOWEJ

CHIPSY DYNIOWE - otrzymywane z ekologicznej uprawy dyni Hokkaido i Melonowej w procecie suszenia w oryginalnej technologii  - mikrofalowo w próżni , nie naruszając i całkowicie zachowując witaminy, związki mineralne i ich struktury .

MUSLI DYNIOWE - otrzymywane z ekologicznej uprawy dyni Hokkaido i Melonowej w procecie suszenia w oryginalnej technologii  - mikrofalowo w próżni , nie naruszając i całkowicie zachowując witaminy, związki mineralne i ich struktury . Wykorzystywane jako dodatek do sporządzania mieszanek MUSLI.

GRYSIK DYNIOWY - otrzymywane z ekologicznej dyni Hokkaido i Melonowej w procecie suszenia w oryginalnej technologii  - mikrofalowo w próżni , nie naruszając i całkowicie zachowując witaminy, związki mineralne i ich struktury .

 OLEJ Z PESTEK DYNI - otrzymywany z bezłuskowych pestek  dyni odmian oleistych w procesie zimnego, mechanicznego tłoczenia, filtrowany sedymentacyjnie-osadowo - naturalny proces,  nie rafinowany.

MAKUCH DYNIOWY - produkt powstaje w procesie tłoczenia oleju dyniowego na zimno. Doskonały skład i charakterystyczny aromat są wykorzystywane jako dodatek do produkcji wyrobów pieczywa i ciasteczek.

 MĄKA DYNIOWA - suszona dynia, zmielona i przesiewana . Wykorzystywana jako dodatek piekarniczy, celem uzyskania naturalnego wybarwienia ciast oraz zdecydowanie obniżająca czerstwienie-starzenie się wypieków.

Kontakt

    Wolkowo 13 , 64-060 Wolkowo
                    Prezes Roman Bartkowiak

     biuro@ekorolna.pl

   +48 513 145 067